Opaska, która ratuje zdrowie i życie seniorów.
Detektor upadku, przycisk SOS i szybki kontakt z ratownikiem medycznym – to tylko niektóre funkcje opasek bezpieczeństwa, w które zostali wyposażeni seniorzy w gminie Jabłonna w ramach finansowania z ubiegłorocznego programu „Korpus Wsparcia Seniorów”.
__________________________________
Dzięki pozyskanemu przez gminę finansowaniu z rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów” 20 mieszkańców gminy powyżej 65 roku życia zostało objętych teleopieką ratowników medycznych oraz wyposażonych w tzw. opaski bezpieczeństwa. W sytuacjach niebezpiecznych, ratowania ludzkiego zdrowia, a niejednokrotnie życia, potrzebna jest szybka i fachowa pomoc. Zawał, udar czy upadek to najczęstsze przyczyny wezwań alarmowych w Centrum Teleopieki.
- Jesteśmy jedynym na rynku polskim producentem opasek bezpieczeństwa, systemu teleopieki a także właścicielem medycznego Centrum Teleopieki (tzw. NZOZ). W 2022 roku objęliśmy wsparciem mieszkańców ponad 600 gmin – to sprawiło, że dziś jesteśmy największym dostawcą usług teleopieki w Polsce. To ogromna duma i odpowiedzialność za każde ludzkie zdrowie i życie – mówi Edyta Kocyk, Prezes i założycielka SiDLY – firmy, która objęła teleopieką mieszkańców gminy.
Jak działa teleopieka?
Senior nosi opaskę na nadgarstku. W sytuacji niebezpiecznej może użyć przycisku SOS, który znajduje się na opasce i połączyć się z ratownikiem medycznym. Może z nim porozmawiać bezpośrednio przez opaskę – nie potrzebuje żadnego dodatkowego urządzenia. W zależności od sytuacji, ratownik może powiadomić osoby bliskie lub sąsiadów o konieczności wsparcia seniora, wezwać zespół ratownictwa medycznego lub udzielić seniorowi porady i wsparcia. W sytuacji upadku i utraty przytomności opaska automatycznie powiadomi ratowników medycznych o potrzebie pomocy.
- Podczas każdego zgłoszenia alarmowego opaska przesyła do systemu Centrum Teleopieki pomiary tętna i saturacji a także lokalizację seniora. Dzięki temu dokładnie wiemy, gdzie wezwać pomoc, nawet gdy senior nie przebywa w swoim domu – dodaje Edyta Kocyk z SiDLY.
Teleopieka = bezpieczeństwo dla seniorów
W opaski bezpieczeństwa w gminie zostali wyposażeni seniorzy w wieku 65 lat i więcej. Często mieszkający samotnie. Szczególnie z myślą o takich osobach, gmina zakupiła opaski i usługę teleopieki. Ratownicy medyczni, dyżurujący całodobowo w Centrum Teleopieki SiDLY, przeprowadzili dotąd 2312 akcji ratunkowych w całym kraju. Interweniowali ponad pół tysiąca razy, w sytuacji podejrzenia zagrożenia zdrowia lub życia, wzywając do podopiecznych Zespół Ratownictwa Medycznego. Dzięki opasce bezpieczeństwa seniorzy mogli uzyskać szybką i profesjonalną pomoc.
- Teleopieka SiDLY to wartościowa usługa, która wspiera system opieki senioralnej w naszej gminie.